Nie dajmy się greckim bogom, czyli brońmy wiary Kajka i Kokosza!

komiks Egmont fujarka
                                                   Źródło zdjęcia: Portal Gildia Komiksu



Janusz Christa – scenarzysta i rysownik, twórca komiksowy, legenda. Autor kultowego „Kajka i Kokosza” - komiksu, na którym wychowały się pokolenia i który pomimo upływu lat nie stracił na aktualności, dalej bawiąc czytelników niezależnie od wieku. Nic więc dziwnego, że pomysł wydania jednego z zeszytów w języku angielskim tak bardzo ucieszył wszystkich fanów serii, bo kultowy komiks Janusza Christy, to najlepsze, co Polska może zaprezentować komiksowemu światu. Niestety, anglojęzyczne wydanie „Szkoły latania” zostanie najprawdopodobniej naznaczone bardzo poważną skazą, a mianowicie w tłumaczeniu nie pojawią się oryginalne imiona bóstw słowiańskich, ale ich greckie odpowiedniki. Decyzja wydawcy nie tylko jest niezrozumiała, ale powoduje znaczne zubożenie przekazu naszej komiksowej perły oraz wypacza ideę świata skonstruowaną przez Janusza Christę. Wydawnictwo Egmont równie dobrze mogło przechrzcić Kajka i Kokosza na bardziej znane imiona na zachodzie, jak Starsky i Hutch albo Tequilla i Bonetti, ewentualnie Chip i Dale.
Tak samo jak imiona bohaterów, również imiona bóstw są integralną częścią świata stworzonego przez Janusza Christę.
Imiona można przecież przełożyć fonetycznie np. „Treeglav”, w odpowiednim przypisie na dole strony wyjaśniając anglojęzycznemu czytelnikowi jakie miejsce w panteonie bogów słowiańskich zajmowało to bóstwo, być może nawet z przyrównaniem do bóstw mitologii greckiej lub rzymskiej.
Ponieważ planowana przez Egmont podmiana imion bogów ze słowiańskich na greckie zubaża przekaz mistrza Christy i umniejsza wyjątkowość, którą tytuł polskiego twórcy komiksowego wnosi do dziejów komiksu światowego, zdecydowanie popieram akcję grupy facebookowej Rodzimowierstwo, która wystosowała w tej sprawie do wydawnictwa list otwarty. Zachęcam również do podpisywania petycji w tej sprawie „Niech nas będzie 1000”.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jessica Jones "Puls" - recenzja

Spider-Man i Czarna Kotka "Zło, które ludzie czynią" - recenzja.

Czy warto wydać "Clone Saga"?